Mis on blackjack?  

Vanadele mängusõpradele näib pealkirjas püstitatud küsimus ilmselt rumal – tegu on ju ühe populaarseima mänguga mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas. Nende seas, kes mängu isekeskis, mitte kasiinodes, mängivad, levib sel lihtsalt kaardimängul ka teine nimetus – 21.

Pika ajalooga mänguga on meelt lahutatud nii sõja kui ka rahuajal. Mängu populaarsusega on küll seesugune huvitav lugu, et alguses ei pakkunudki see mängijatele üldse huvi. Internetikasiinod maksid mängijatele koguni peale, et nad seda mängu prooviksid. Ent muutuvad ajad ning muutuvad kombed.

 

Blackjacki, nagu ka ruleti, juuri tuleks otsida Prantsusmaalt. Seal tekkis see umbkaudu 18. sajandi alguses. Toona kutsuti mängu vingt et un, mis tähendab tõlkes kakskümmend üks. Praegune nimetus blackjack tekkis mänguversioonist, kus mängija kaotas kümnekordse panuse, kui tema kätte juhtus must risti poiss ehk black jack ning risti äss. 19. sajandil kogus mäng aga kiiresti kuulsust ning levis ka Põhja-Ameerikasse.

 

Ühe oma haripunkti saavutas mäng 1931. aastal, mil Las Vegases hasartmängud, nende seas ka blackjack, legaalseks muudeti. Huvitav periood oli ka 1950- ja 1960-ndatel, mil mängust kirjutati mitu raamatut, mis õpetasid, kuidas diilerist jagu saada. Matemaatik Edward O. Thorp’i raamat “Beat the Dealer” sai bestselleriks ning blackjack USA kõige populaarsemaks mänguks.

 

Puuduvad andmed selle kohta, kui mitmel inimesel raamatutarkus suurte tuludeni viis, ent ilmselt mitte kõigil, kes raamatut lugesid, vastasel korral oleksid kasiinod sellest mängust loobunud. Ei leia ju kasiinost ühtegi mängu, mis mängu pidajale kahjumit teeniks.

 

Milline on blackjacki olemus lühidalt? Teistest kaardimängudest erineb see oma peamise eesmärgi poolest, mis pole mitte ülejäänud mängijate võitmine, vaid sobiva kaardikombinatsiooniga diileri võitmine. Endale tuleb saada kaardikombinatsioon, mille summa on võimalikult lähedal arvule 21. Kui teie järel kaarte võitva diileri käsi on teie omast tugevam, olete kaotanud.

 

Ent  üldiselt polegi oluline, kas võidate või kaotate, kuna hasart, mis mängu jooksul tekib on juba iseenesest väärtus.